DWUP - Eures- Banerek [ v 02 d ].jpg
logo1n.png
logo2.png
Kontakt Online
baner-2-like.jpg
Opcje zaawansowane
Zakładanie działalności gospodarczej
grafika

Zgłoszenie działalności gospodarczej

Osoby pracujące w Niemczech na własny rachunek powinny zgłosić własną działalność gospodarczą i rozliczać się z urzędem skarbowym. Nie dotyczy to osób wykonujących tak zwany „wolny zawód” (Freiberuf np. architekt, dziennikarz, tłumacz, notariusz, lekarz).
Zgodnie z §f 15 ust. 2 Ustawy Einkommensteuergesetz, z działalnością gospodarczą mamy do czynienia w przypadkach, gdy są spełnione poniższe warunki:

  • Działalność jest wykonywana samodzielnie oraz na własną odpowiedzialność
  • Działalność ma charakter długofalowy i długoterminowy
  • Obecny jest zamiar osiągnięcia zysku
  • Wykonując daną działalność bierzemy aktywny udział w kształtowaniu gospodarki rynkowej, np. sprzedając towary, bądź oferując usługi

W celu zgłoszenia działalności gospodarczej w Niemczech należy się udać do miejscowego urzędu ds. gospodarki (Gewerbeamt). W urzędzie wypełnia się odpowiedni formularz oraz wnosi opłatę meldunkową (ok. 20-65 euro w zależności od miasta). W formularzu zgłoszeniowym wpisuje się rodzaj działalności oraz dane dotyczące firmy i własnej osoby.

Do rejestracji działalności gospodarczej potrzebne jest:

  • Ważny dowód osobisty lub paszport, czasami wymagane jest również potwierdzenie zameldowania z Urzędu meldunkowego
  • Dokument potwierdzający wymagania zawodowe (kwalifikacyjne)
  • Dla licencjonowanej działalności jest wymagane również świadectwo niekaralności z policji (Führungszeugnis) lub informacje z Centralnego Rejestru Handlowego.
  • Dla handlu wędrownego/obwoźnego niezbędne jest posiadanie odpowiedniego pozwolenia (Reisegewerbekarte). W tym celu, należy również przedłożyć świadectwo niekaralności i uiścić opłatę w wysokości od 40 do 770 euro. Pozwolenie należy zawsze mieć podczas wykonywania handlu wędrownego. 

Do wykonywania niektórych zawodów, zwłaszcza rzemieślniczych, konieczne jest posiadanie dyplomu mistrzowskiego. Zamiast dyplomu można wykazać się 6-letnim doświadczeniem w danym zawodzie (np. świadectwo pracy lub zaświadczenie o prowadzeniu tożsamej działalności gospodarczej w Polsce). W przypadku zawodów z części A wykazu, odpowiedni dyplom mistrzowski może mieć tylko zatrudniony pracownik. Do niektórych rodzajów działalności wymagane są dodatkowe pozwolenia (np. taksówki, gastronomia)

Działalności gospodarczej nie trzeba już dodatkowo zgłaszać do innych urzędów i instytucji np. izby przemysłowo-handlowej (IHK), izba rzemieślniczej (Handwerkskammer), urzędu skarbowego. Członkostwo w IHK lub izbie rzemieślniczej jest obowiązkowe i płatne. Z odprowadzania składek zwolnione są firmy, których dochód roczny nie przekracza 5.200 euro oraz firmy w pierwszym oraz drugim roku działalności, jeśli ich dochód roczny nie przekracza granicy 25.000 euro (w przypadku izby rzemieślniczej w drugim roku działalności płaci się połowę składki).

Urząd skarbowy przesyła numer identyfikacji podatkowej niezbędny do rozliczenia podatkowego. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą obok podatku dochodowego zapłacić również podatek od działalności gospodarczej. Podatek od działalności gospodarczej odprowadza się jednak dopiero wtedy, kiedy roczny zysk przekroczy granicę 24.500 euro (kwota wolna od podatku).

Obowiązki i koszty założenia firmy w Niemczech

Od 1.01.2009 osoby prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do opłacania ubezpieczenia zdrowotnego (prywatne lub państwowe).
Koszty ubezpieczenia emerytalnego w przypadku państwowego ubezpieczenia wynoszą minimum 79,60 euro do maksymalnie 1.054,70 euro. Dodatkowo istnieje możliwość opłacenia ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, na wypadek niezdolności do pracy, ubezpieczenie od kosztów związanych z ochrona interesów prawnych.  

wprowadził: 
utworzono: 09-11-2017
ostatnia modyfikacja: 01-03-2018
Strona główna
Powrót
Drukuj
Pobierz PDF
Wypowiedz się